Walencja

W maju 2010r. już po raz drugi odbyła się praktyka zawodowa dla uczniów klas III naszego technikum o specjalności logistyka. 20 stażystów z klasy 3Tl odbyło ją ponownie w Walencji (Hiszpania), w ramach unijnego programu Leonardo da Vinci. Projekt koordynowała p. Alicja Żuchowska. Uczniowie przebywali pod opieką nauczycieli p. Agnieszki Kaptur i p. Witolda Rogowskiego.

Na praktykę grupa wraz z opiekunami wyleciała z Okęcia i po przesiadce w Madrycie dotarła wieczorem na lotnisko w Walencji, gdzie czekał na nich autokar, który zawiózł ich na miejsce zakwaterowania.

zachod

na lotnisku z Janem Nowickim

zachod

oceanarium

12 dziewcząt i 8 chłopców było zakwaterowanych w malowniczej podwalenckiej miejscowości Port Saplaya. Jest to wspaniały port jachtowy znajdujący się tuż nad brzegiem Morza Śródziemnego. Pensjonat, w którym mieszkali uczniowie usytuowany był w pierwszej linii brzegowej, dlatego z okien rozpościerały się cudowne widoki nadmorskiej plaży.

Uczniowie byli zakwaterowani w 4 osobowych apartamentach składających się z dwóch pokoi, wspólnego salonu, kuchni i łazienki. Warunki mieszkaniowe były idealne. Do pracy uczniowie dojeżdżali autobusem podmiejskim, a następnie metrem. Wszyscy mieli wykupione przez naszego partnera sieciowe bilety miesięczne, które upoważniały do poruszania się wszystkimi środkami komunikacji miejskiej na terenie całego miasta. Pierwsze dni pobytu przeznaczone były na poznanie topologii miasta i sposobie poruszania się po nim. Stażyści bardzo szybko i bezproblemowo posiedli tę umiejętność i dotarcie do różnych części Walencji nie sprawiało im żadnych kłopotów.

zachod

zachód słońca na plaży

zachod

THM tam był ^^

Hiszpański partner zorganizował uczniom miejsca praktyk, które odpowiadały profilowi kształcenia zawodowego. Były to firmy logistyczne, magazyny, czy hotele, gdzie stażyści pracowali poznając jednocześnie strukturę i organizację pracy danej firmy. Praktyki zaczynały się o godzinie 8 lub 9-tej i trwały 8 godzin. Wszystkie działania stażyści lub ich hiszpańscy opiekunowie, wpisywani do dzienniczków praktyk, które stanowiły dokumentację odbywania praktyki.

Lecz nie samą pracą żyli uczniowie. W czasie wolnym, po praktyce, oprócz odpoczynku na plaży i kąpieli w ciepłych wodach Morza Śródziemnego, stażyści uczestniczyli w licznych wycieczka, w czasie których poznawali historyczną oraz współczesną Walencję. Celem weekendowych wycieczek był tor Formuły1, gdzie corocznie odbywa się Grand Prix Europy F1, wspaniałe Miasto Sztuki i Nauki z największy w Hiszpanii i jednym z największych na świecie oceanarium, oraz wspaniała starówka ze słynną katedrą.

zachod

zwiedzanie Walencji

zachod

wraz z pracodawcami

Cztery tygodnie praktyki minęły niepostrzeżenie i w połowie czerwca, uczniowie pełni wrażeń i cudownych wspomnień, wylądowali szczęśliwie na warszawskim Okęciu. Praktyka w Walencji okazała się dla logistyków z klasy III Tl wspaniałym przeżyciem, do którego na pewno będą jeszcze wielokrotnie wracać myślami.

zachod

wspaniały poczęstunek

zachod

:)