Kordoba

W maju 2010 r grupa uczniów ZS nr 3 z klas o specjalnościach: technik–elektronik, technik–informatyk i technik–teleinformatyk przebywała na praktykach zawodowych w hiszpańskiej miejscowości Martos. Koordynatorem projektu była pani Alicja Żuchowska, a uczniowie przebywali w Hiszpanii pod opieką pani Doroty Moskal i pani Julity Pastuszko.

zachod

grill na pożegnanie

zachod

dekorowanie miejsca pracy

Już podróż do Hiszpanii była źródłem wielu przeżyć, gdyż większość uczestników projektu po raz pierwszy miała okazję lecieć samolotem. Na lotnisku w Maladze na grupę z Polski czekali kierowcy, którzy busami zabrali uczniów i ich opiekunów do miejsca zakwaterowania w Martos, andaluzyjskiej miejscowości położonej malowniczo u stóp góry La Peňa i otoczonej kilometrami gajów oliwnych. Uczniowie mieszkali w rezydencji ACADEMIA CORDOBA– organizacji goszczącej, która realizacją projektów mobilności Unii Europejskiej zajmuje się od 1995 roku.

zachod

kraobraz rejonu Kordoby

zachod

wycieczka w plener

Pierwsze dni pobytu w Hiszpanii to intensywny kurs języka hiszpańskiego, wycieczki po okolicy, zapoznanie z przedstawicielami organizacji goszczącej. Uczniowie od razu polubili kucharkę Danę, która świetnie mówiła po polsku, Amelię i Julie – studentki, które pomagały uczestnikom projektu odnaleźć się w hiszpańskiej rzeczywistości, zabawnych kierowców Jose, Jesusa i Juana i pozostałych członków Academii. Praktyki zawodowe uczniowie odbywali w firmach zajmujących się elektroniką, informatyką i teleinformatyką. Pracodawcy doceniali dobrze przygotowanych zawodowo młodych pracowników, a praktykanci z radością podejmowali nowe wyzwania zawodowe. Po pracy był czas na odpoczynek.

zachod

zwiedzanie Kordoby

zachod

zwiedzanie Kordoby

Pod opieką Hiszpanów uczniowie zwiedzali Martos oraz pobliskie miasto Jaen, rozgrywali mecze piłki nożnej i koszykówki i szukali ochłody w znajdującym się na terenie rezydencji basenie. Weekendy poświęcano dłuższym wycieczkom – do Kordoby, Sewilli i Malagi. Uczestnikom projektu szczególnie przypadła do gustu Malaga z piękną plażą i ciepłą wodą w Morzu Śródziemnym.

zachod

praktyki

zachod

praktyki

Dzień wyjazdu oznaczał prawdziwą mieszankę uczuć – z jednej strony radość na spotkanie z rodziną i przyjaciółmi, z drugiej strony smutek, że cudowny miesiąc w egzotycznej Hiszpanii dobiegł końca. Praktyka zawodowa w Hiszpanii oznaczała liczne korzyści dla jej uczestników – oprócz doświadczeń zawodowych, nabyli pewności siebie, uwierzyli w swoje możliwości, stali się bardziej samodzielni i bogatsi w niezapomniane przeżycia i wrażenia.

zachod

kraobraz rejonu Kordoby

zachod

zwiedzanie Kordoby